Många av oss som är överviktiga blir inte bara tvungna att lära oss handskas med det faktum att vi är mycket större än vår omgivning, vi får också lära oss acceptera att det är väldigt svårt att hitta kläder som passar, är snygga samt följer trenderna i modet. Försök hitta en kjol med hög midja som sitter snyggt, bara för att ta ett exempel.
Många är vi nog som blivit tvungna att handla på XLNT, BiB, Ellos (som iofs kan ha rätt schyssta kläder, iaf nuförtiden). oftast är de kläderna ganska oformliga och ”tantiga”, man får på sig dem, men de sitter inte snyggt och är helt enkelt inte snygga kläder.
Med dagens oversized mode så går det dock att hitta kläder i vanliga butiker, som är tänkt att det ska vara stora på lite mindre personer, men som blir halvstora på mig. Det funkar ganska bra.
Men det finns faktiskt affärer som specialiserar sig på lite större storlekar och sm inte bara har tantigt mode, eller ”bekväma” kläder.
Min absoluta favoritaffär är Evans.
Det är en affär i England så antingen åker man dit och handlar men lättast är nog att beställa på nätet.
Jag har storlek 18, vilket motsvarar en svensk 46. Snygga kläder, kommer snabbt efetr att man har beställt och de sitter bra.
Här är några önskemål jag har därifrån just nu:
Sen har vi det svenska företaget Kurviga:
Jag har själv inte handlat där, men vet andra som gjort det och varit väldigt nöjda. Snygga kläder, ännu kanske inte så proffsig sida, men det kommer väl ju fler som handlar där. De har även ett annat storlekssystem, vilket kan kännas befriande och slippa sina vanliga storleksångest. Lite exempel vad man kan hitta där:
Det är förmodligen inte bara jag som har svårt att hitta BHar i större storlek. Jag har 85G, ingen storlek dte går att hitta i var och varannan affär direkt.
Jag kan varmt rekommendera Bravissimo som har specialiserat sig på stora bröst, de har allt!
BH:n nedan går tillexempel att få i D-G kupa.
AnnSummers är dock, enligt mig, snäppet vassare när dte kommer till passform och sexighet.
De har inte lik amånga BHar med stora kupor, men ettgäng och de är underbara!
De här nedan kan man få upp till G-kupa. 42G till och med.
Så, det var lite tips på snygga kläder i större storlekar samt störra BHar.
Har ni några tips på bra affärer/sidor, så dela gärna med er av dem!
Etiketter: kläder i stora storlekar
september 8, 2009 kl. 14:01 |
Tack för tipset om BH-arna!Ska gå in på sidorna och kolla!Alltid svårt att hitta rätt storlek…*Kram*
augusti 20, 2010 kl. 11:38 |
Såg att inlägget är gammalt men jag lämnar ett tips ändå. När det kommer till underkläder tycker jag att Change, som finns på många svenska orter och i Danmark, är helt överlägsna! Väldigt duktig personal som hjälper till att hitta den perfekta behån, oavsett om det handlar om en vardagsbehå eller en lite sexigare variant. Så vitt jag vet finns det behåar i storlek upp till I-kupa.